Mogiła powstańca - Ziemia Jarosławska - Svidník - Serwis turystyczny

Co nowego?

Mogiła powstańca styczniowego – Mołodycz

Mogiła powstańca styczniowego – Mołodycz

wozek

wozek

wozek

Mogiła powstańca znajduje się w lesie gminnym, przy starym rozdrożu za cmentarzem greckokatolickim. Na mogile widnieje tablica inskrypcyjna o treści: „Tu spoczywa ten który Ojczyznę bardziej umiłował niż własne życie… Zmarł
z ran odniesionych w Powstaniu Styczniowym w 1863 r.”

Początkowo ochotnicy z Jarosławszczyzny podążali w kierunku Krakowa, skąd kierowani byli do obozów wojskowych. Później wiele podobnych punktów utworzono w północnej Galicji. Wykorzystując dogodne położenie ówczesnego powiatu jarosławskiego przy kordonie przebiegającym na znacznej przestrzeni, transportowano sprzęt wojskowy, żywność oraz odzież. Przewożono również rannych, których lokowano w pobliskich dworach. Kordon austriacko-rosyjski przekraczały też oddziały ochotników, chcących aktywnie wspierać powstanie styczniowe.

Mogiła upamiętnia jednego z wielu czynnych uczestników zrywu niepodległościowego z 1863 roku pochodzących z terenu powiatu jarosławskiego.Uwaga! Strona korzysta z cookies. Dane o Twoich odwiedzinach wykorzystujemy jedynie w celach statystycznych. Czytaj więcej.