Zespół kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia znajduje się w zachodniej części wsi na wzgórzu, które miejscowi nazywają Górą Maryi lub Górą Świętej Maryi.
O powstaniu sanktuarium w Jodłówce opowiada legenda, według której początkowo obraz Matki Bożej wisiał na drzewie w pobliżu źródełka z uzdrawiającą wodą. Cudowna moc obrazu objawiła się pewnego lata ok. 1680 r., kiedy to uboga wdowa przyniosła swego syna ukąszonego przez żmiję i obmyła go w źródełku, a widząc obraz gorąco modliła się i prosiła Matkę Bożą o uratowanie jej dziecka. Prośby zostały wysłuchane, a wieść o tym wydarzeniu szybko obiegła Jodłówkę i całą okolicę. Miejsce to zaczęli odwiedzać liczni pielgrzymi, zarówno obrządku łacińskiego, jak i greckiego.
Jak podaje lokalna tradycja, obraz Matki Bożej umieszczony był następnie w małej kaplicy nad źródełkiem, później w murowanym kościółku z surowego kamienia, a obecnie znajduje się w głównym ołtarzu kościoła parafialnego poświęconym w 1871 r.
Obraz przedstawia Matkę Bożą trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Dziecię prawą ręką błogosławi, a w lewej trzyma Ewangelię. Większość źródeł podaje, że jest on wzorowany na obrazie Matki Bożej z Sokala (Ukraina).
Obraz Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce uznano za „łaskami słynący” w 1946 r., na mocy dekretu ogłoszonego przez ordynariusza przemyskiego Franciszka Bardę. 15 lipca 1973 r. Kapituła Bazyliki św. Piotra na Watykanie udzieliła swoim dekretem pozwolenia na uroczyste przyozdobienie wizerunku złotym diademem. Natomiast aktu koronacji obrazu dokonał metropolita krakowski ks. kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, w dniu 31 sierpnia 1975 r.
Obecnie sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce jest jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego w południowo-wschodniej Polsce, do którego co roku przybywają tysiące wiernych.
W otoczeniu kościoła znajduje się park, a w nim dwie kaplice, w jednej z których usytuowana jest święte źródełko.