Ulica Grodzka - Ziemia Jarosławska - Svidník - Serwis turystyczny

Co nowego?

Ulica Grodzka – Jarosław

Mapa - Jarosław, centrum miasta

mapka Jaroslaw

Ulica Grodzka – Jarosław

wozek

wozek

wozek

wozek

Ulica Grodzka to główna ulica starego miasta łącząca rynek z częścią śródmiejską Jarosławia. Nazwa ulicy była często zmieniana m.in. na Niemiecką czy Krakowską.

Od początku ulica posiadała zwartą zabudowę i pełniła funkcję usługową. W przeszłości większość kamienic posiadała podcienia lub attyki

W kamienicy nr 4 znajdują się jedne z najstarszych ściennych polichromii w Jarosławiu. Są to pochodzące z XVII wieku owalne medaliony zawierające wizerunki czterech ewangelistów w ozdobnych ornamentach. Natomiast na sklepieniu widnieje kartusz z białym orłem w koronie.

Fragment elewacji kamienicy nr 10 zdobi dekoracja sgraffitowa z XVII w. w formie fryzu o motywach renesansowej arabeski oddzielający dolną kondygnację od górnej.

Kamienicę nr 13 zamieszkiwała rodzina urodzonego 11 listopada 1901 roku w Jarosławiu, Sama Spiegla. Producent filmów, takich jak: „Most na rzece Kwai” czy „Lawrence z Arabii”, pochodził z miejscowej, żydowskiej rodziny. Jego ojciec Szymon Spiegel był właścicielem tutejszej hurtowni tytoniu.

Najwęższa kamieniczka w Jarosławiu, mająca jedynie ok. 2,5 m szerokości, usytuowana jest pomiędzy kamienicami 15 i 17. Zarówno na parterze, jak i na piętrze znajduje się zaledwie jedno pomieszczenie.

jaroslaw grodzka 2m

jaroslaw grodzka 8m

jaroslaw grodzka 3m

jaroslaw grodzka 7m

jaroslaw grodzka 6mUlica GrodzkaUwaga! Strona korzysta z cookies. Dane o Twoich odwiedzinach wykorzystujemy jedynie w celach statystycznych. Czytaj więcej.